Çinko Oluk

Kış aylarında sıklıkla yaşanan yağmur ve kar yağışları nedeni ile birçok yapının çatı ve çatı oluklarında hasarlar meydana gelmektedir. Çinko oluklarından sızan su yapının malzemelerine ve zamanla yapının içerisine işleyerek yapının yıpranmasına ve çürümesine sebep olmaktadır. Çatı oluğu, yağmur ve kar sularının çatıların kenarına toplanmasını sağlayan yatay konumlu, genellikle çinko veya bakırdan oluşan iniş sistemidir.

Yapıların çok fazla olduğu büyükşehirlerde çatı tadilat işlerine de sıklıkla rastlayabiliriz. Genelde yaz aylarında veya yaz sonuna doğru yapılan çinko oluk tadilatları, kışın yapıların kar ve yağmur sularına maruz kalmamaları için büyük önem arz etmektedir. Çinko oluk tamirinin zamanında yapılmaması yapılarda daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu da gecikmeli olarak yaptırdığınız çatı tamir ve bakım gibi işlerin büyük maliyetlere sebep olması demektir.

Çinko Olukların Avantajları

Çatı projesine göre, çatının bulunduğu iklimde göz önünde bulundurularak kullanılacak olan çatı oluğu çeşidi ve modeli belirlenir. Çatı olukları ikiye ayrılır. Asma ve gizli oluk. Asma oluk, çatının saçak bölümüne kelepçe veya kanca sistemi ile çatı karkasına montaj edilerek uygulanır.

Gizli oluk ise çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet arkasına gizlenerek gizli oluk oluşturulur. İstanbul çatı oluk hizmeti veren firmaların kullandıkları kaliteli malzemeler ile çatı olukları daha uzun ömürlü olur, bu da yapınızın yağmur ve kar sularından korunmasını amaçlar. Daha detaylı bilgilendirmeyi kişisel ve kurumsal müşterilerine sunan İstanbul çatı oluk hizmeti veren firmalar, yaptıkları işte tecrübe, uzmanlık ve kaliteyi önemsemektedirler.

İstanbul çatı oluk hizmeti veren firmalarda çatıların ihtiyaç duyduğu çatı oluk tamiri, bakımı ve onarımı gibi hizmetleri kişi ve kurumlara en doğru şekilde sunmaktadır. Çatı ustaları bu tür durumlarda en iyi ekipmanlarla sizlere en iyi ve kaliteli hizmet vermektedir.

Çatı Oluk Hizmet Fiyatları 

Çatı firmalarının bu hizmeti verirken talep ettikleri fiyatlar da çatıya ve kullanılacak malzemenin kalitesine ve hizmetin boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Çatı oluk hizmeti alırken tavsiyemiz, geçmişte yaptığı işleri referans olarak gösterebilecek güvenliği ön planda tutabilecek ve profesyonel hizmet veren firmaların da tercih edilmesidir.

Çatı sistemlerinin en önemli organlarından olan oluklar, klasik sistemlerde pvc olarak kullanılmaktadır.  Bu sistemlerin zaman içinde darbeler sonucu veya soğuk hava koşulları sebebiyle çatlaması büyük sorun oluşturmaktadır. Tamirat ve bakım işleri oldukça zorlayan bu sistemler, yeni nesil inşaat sektörüyle değişim göstermektedir.

 

Çinko oluk gerek görünüş, gerek kullanım açsından modern yapılara uyumu kadar, klasik yapılara da uyum sağlamaktadır. Yaşanabilir bir dünya için, sürdürülebilir ürünler kullanmanın zorunluluğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Ayrıca geri dönüşümü mümkün olan bu malzemeler, doğa dostu ve doğal olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Çinko oluk şık ve prestijli bir görünümle beraber, bakım gerektirmediği için hem bütçe rahatlığı hem de sorunsuz kullanım olanağı sunmaktadır. Özel paketli ambalajlarıyla birlikte satışa sunulan ek aparatları aynı kalitede üretilmektedir.

Çinko oluk sistemleri yuvarlak veya dikdörtgen şeklinde kullanılabilmektedir. İç içe geçmeli olan borular, gizli askılar ve gizli kelepçeler yardımıyla montaj edilmektedir. Boruların akış ve boşaltım hızının yüksekliği sebebiyle, binaya veya oluklara zarar vermeksizin suyun boşaltımını sağlamaktadır.