Gizli Dere İzolasyonu

Gizli oluk ve gizli dere normal oluk ve derelerden farklı olarak dışardan bakıldığında binanın dış görünümünden. Ayırt edilemeyecek kadar binanın estetiği ile uyumlu bir görüntüye sahip oluk ve derelerdir. Bunların yapımı genellikle oluk ve dereler binanın içine gömülecek şekilde tasarlanmaktadır. Dışardan bakıldığında hiç bir şekilde binanın dışına taşan bir görüntü oluşmamaktadır. Böylece çirkin bir görüntü ortaya çıkmamış olacaktır.

Dere her zaman olduğu gibi yine çatı eteğine bitişik olarak yapılmaktadır ancak binanın duvarından. Sarkacak şekilde dış taraftan değil de iç taraftan olukla birleştirilecek şekilde yapılmaktadır. Oluklar da yine dere ile birleştiği yerden duvarın içine geçirilerek gömme yöntemi ile yapılmaktadır. Gizli oluk/ dere izolasyonu bu iki sistemin yapılması aşamasında içeriden geçirildiği duvar ya da çatı diplerinden herhangi bir su sızması yaparak binanın içine su geçmesini engellemek için çeşitli izolasyon malzemeleri ile yapılan bir izole etme yani çevresiyle ilişkisini kesme işlemidir.

Gizli Dere İzolasyonunun Önemi

Gizli oluk/ dere izolasyonu yapılmadığı taktirde binanın çatısından gelen sular dere yatağında toplandıktan sonra aşırı yüklenme dolayısıyla gerçekleşecek olası taşma nedeni ile suyu tamamen çatının içine aktaracaktır. Oluk için de durum aynıdır. Aşırı yüklenme dolayısıyla gerçekleşecek taşmalarda veya oluklarda meydana gelecek olası çatlak ve sızdırma durumlarında sızan su olduğu gibi binanın direk içine sızarak binanın güvenliğini de tehlikeye atacaktır. Gizli oluk/dere izolasyonu bu durumların bertaraf edilerek binanın su sızmalarından kaynaklanan olumsuzlukları yaşamaması için önemli bir konudur ve içten gömmeli sistemlere mutlaka yapılmalıdır.

 

Eğer gizli oluk ve dere yaptırdığınız firma bu işlemi yaparken oluk ve derelerin izolasyonunu yaparak binanızı koruma altına almadıysa bu işi bilmiyor demektir. Bu işi bilmediği gibi ayrıca binanızı da riske etmiş demektir.

Gizli izolasyon çatı oluğu 2 gizli oluk ve asma saçak oluklarına bölünmüştür . Çatı olukları plastik plakalara ve sac metal parçalara bölünmüştür ve bileşen için bir vida sistemi ile bir çatı kelepçesi sağlanmaktadır. Gizli su akışları, 30 cm genişliğinde yağmur sularının tahliyesi için kullanılan drenajlardır. Drenajlar betonarme bir sistemle oluşturulur. Bu kanalizasyonlar yalıtılmadığında sızıntı meydana gelir. Bu noktada bunlara “gizli” su diyoruz. akış izolasyonu veya çatı “akış izolasyonu” ortaya çıktı. Sürgülü tip, anti-ultraviyole, iki bileşenli su geçirmez malzeme kombinasyon yöntemi kullanılarak ve gizli drenaj hendeğine iki kat su yalıtım malzemesi uygulanarak uygulanır. Çatının yapısına göre çatı deresi yalıtım malzemesi, döşeme ve yapıştırmaya dayalı olarak polyester keçe esaslı alüminyum folyo film veya düz polyester keçe taşıyıcı film ile kaplanabilir.

Yapmanız gereken derhal bu sistemi söktürerek en kısa zamanda izolasyonunu yaptırmaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken şey iyi bir araştırma yaparak bu alanda en iyi iş çıkartan firmayı bulmak ve bu işi bu firmaya yaptırmaktır.

Çatı Olukları Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin 0216 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz…