Galvaniz Oluk

Galvaniz Oluk: Yağmur sularının çatı kenarından toplanarak bina dışına atılmasını sağlayan sistemlere oluk sistemi denir. Oluklar, bölgeye ve yağış miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Oluk sistemlerinde maliyetinin düşük olmasından ve uzun ömürlü olmasından ötürü galvaniz çekme oluk sistemleri kullanılır. Ayrıca, elektrostatik boya sayesinde üretilen galvaniz çekme dere sistemleri aşınmaya ve paslanmaya karşı uzun ömürlüdür. Her bir metresi yaklaşık olarak 50 kg yük taşır. Kar ve buzlanmadan doğan yüklerin taşınmasına karşı dayanıklıdır.

Ev, apartman ve mekanların çatılarında, işyerlerinde, fabrikalarda ve atölyelerde, cami ve mescitlerde, büyük kompleks yapılarda, konferans salonlarında ve çok amaçlı salonlarda kullanılır. Her türlü çatıya uygulanabilen tasarım ve kapasiteye sahip çatı oluğudur. Kesit boyutları 30-33-37 olan standart lavabolar dikişsiz galvanizleme akışı ile imal edilebilmektedir. Bu metrikler eklenemez veya aşılamaz. Bu durumda, bükülmüş oluklar kullanmak en iyisidir. Olukların istenilen kesitine göre imal edilen bu oluklar kaynak yapılarak uygulanır. Albayrak Yapı olarak oluk uygulama ve satışını gerçekleştirmekteyiz. İsterseniz bizden yardım isteyebilir veya uygulama üzerinden çözebiliriz. Kendi tecrübemiz ve birinci sınıf malzemelerimizle kısa sürede oluk alanında marka haline geldik.

Galvaniz Çatı Olukları Nasıl İmal Edilir?

Galvaniz çekme dere sistemleri 0 galvanizden imal edilir. Genellikle 50 mm galvaniz sacdan imal edilir. 1 metreden 6 metreye kadar tek parça olarak üretilebilir. Dirsek, manşon gibi birleşme parçaları özel lehim yöntemiyle kaynatılır. Montaj sırasında eriyen karların oluk sistemine baskı yaparak sıvada hasar yaratmaması ve geri tepmemesi adına sıva altına 20 cm galvaniz kiremit altı yaka sacı tercih edilmelidir. Bu sayede galvaniz çekme dere sistemlerinde, iyi bir su yalıtımı ve uzun ömürlü kullanım süresi sağlanabilir.

Daha çok eksiz oluk sistemleri olarak bilinen galvaniz oluk  hafifliği kolay kurulumu ve ekstra dayanıklılığı sayesinde,  son yıllarda kullanımı en yaygın sistemler arasındadır. Bir metre oluğun, takribi olarak 40 ila 50 kg arasında yük taşıyabilmesi özelliğiyle, kar ve sağanak yağmurlara direnç gösterebilmektedir.

Esnemeye, bükülme ve kırılmaya dirençli olan bu ürünler,  lehimlenerek montaj edilmektedir. Maksimum verimlilik, minimum iş gücü prensbiyle çok daha hızlı kurulum ve kullanım olanağı sunmaktadır.

Galvaniz Oluk Ekonomik Mi ?

Mali olarak ekonomik olması ilk başta belirleyici faktörler arasında olsa da, uzun vadede düşündüğünüzde galvaniz oluk dayanıklılığı ile çok daha ekonomik olmaktadır. Ölçülere uygun olarak özel üretim sağlanan bu sistemler, üretim sonrası koruyucu olarak antipas uygulaması yapılabilir veya binanın rengine uygun olarak boyanabilir.

Özel büküm makineleriyle atölyede veya yerinde üretilen bu ürünler, yapılara estetik katmaktadır. Gizli kelepçe veya klasik kelepçeyle montajı sağlanan galvaniz oluk oval ya da dikdörtgen biçiminde üretilebilmektedir.

Montajı sırasında, olukların duvara birleştiği bölümlere, aynı malzemeden üretilmiş koruyucu kullanmak, binanıza ekstra yalıtım sağlama olanağı sunmaktadır. Kullanılacak alanın büyüklüğüne göre 70mm veya 100 mm’lik iniş boruları kullanılabilmektedir.

Galvaniz oluk geri dönüşümü mümkün malzemelerden üretildiği için doğa dostudur. Estetik, uzun ömürlü, bütçe dostu ve doğa dostu bir ürün olması sebebiyle, tercihlerinin artarak devam ettiği bir modeldir. İsteğe veya kullanılacak alanın büyüklüğüne uygun olarak 0.50 mm veya 1 mm’lik saclar kullanılarak üretileblmektedir.