Gizli Dere

Gizli Dere: Halk arasında galvaniz dere olarak bilinen 50mm galvaniz çekme oluk imalatı kaynak yöntemiyle yapılır. Kullanılan metal 0 galvaniz ve tek parça olarak üretilir. Köşe dönüşleri, birleşim yerleri, dirsek gibi ek parçalar özel lehim yöntemiyle kaynatılır. Elektrostatik boya yöntemiyle her renkte üretimi sağlanabilir. Elektrostatik boya sayesinde paslanma ve metal yorgunluğuna maruz kalmaz. Galvaniz oluğun her bir metresi yaklaşık 50 kg yük taşıyabilir. Bu sayede kar ve buzdan doğan yükler kolaylıkla taşınabilir.

Dere uygulaması, dış istinat duvarının beton duvarı ile çatı arasındaki boşlukta suyun akmasına izin veren bir akarsu üretmektir. Çatı kaplaması olarak boyalı galvaniz sac malzeme kullanılarak, şantiyede istenilen ebat ve renkte boya akımı üretilebilir ve uygulanabilir.

Gizli Dere Görselleri 

Darbeye karşı dayanıklıdır. İmalat ve montaj maliyetleri diğer oluk sistemlerine göre daha düşük olmakla beraber uzun ömürlü sistemlerdir. İmalat yapılırken eriyen kar sularının geri tepme yapmaması adına dış cephe sıvasının altına 20 cm galvaniz kiremit altı yaka sacı uygulanmalıdır.