Sundurma Nedir?

Sundurma kelimesi esas olarak birçok farklı anlama gelmektedir. Türk Dil Kurumu’nu kaynak olarak aldığımız zaman 3 farklı anlamı olduğu anlaşılmaktadır. Herhangi bir kapı veya kapı görevi gören geçidin girişini, arkasını duvara vererek yapılan, güneş, yağmur, kar gibi etmenlerden koruyan küçük çatı demektir.

Sundurma, kapının girişini veya küçük bir çatı gibi yağmurdan, güneş ışığından vb. Herhangi bir geçişi koruyacaktır. Yapıyı çeşitli faktörlerden korumak için, arka kısmı duvara sabitlenmiştir. Ön cephenin tamamını kaplayan daha büyük sundurma balkon olarak adlandırılır. Bölgesel mimariye bağlı olarak değişebilen birçok sundurma türü vardır. Bina dışındaki iskele zemine, parmaklıklara, ince duvarlara vb. Temas etmemelidir. Proje ile birlikte desteklenebilir. Kulübenin altındaki zemin, zeminle aynı hizada olabilir veya birkaç basamak tırmanmak için bir merdiven kullanılabilir. En az bir kişinin kolayca ayakta durabileceği kadar büyüktür.

Bir diğer anlamı ise sıfat olarak halk ağzında kullanılan genellikle evlerin önündeki taşlık anlamını ifade eder. Ayrıca halk arasında saçak olarak da ifade edilmektedir. Bunların dışında yine ilk anlama benzer fakat aynı olmayan, çok daha farklı anlamlara da gelmektedir.

Sundurmanın Kullanım Alanı

Sundurma, genellikle evlerin, dükkânların veya binaların girişinde bulunan çatıdır. Sundurma ne işe yarar? Daha büyük boyutları da olabilir. Cephesel olarak daha geniş bir alanı kapsayan türlerine veranda da denilebilir. Eğer yeteri kadar genişliğe ulaştıysa balkon olarak da tercih edilmesi mümkündür. Sundurma çeşitleri mimari olarak bölgeden bölgeye değişebilir.

Sundurma Çeşitleri

Yerle teması olmayan sundurmalar olabildiği gibi ince duvar, parmaklık gibi çeşitli öğelerle de desteklenebilir. Sundurmanın altında yer alan zemin bazen yer ile aynı hizada olabilir veya birkaç basamak şeklindeki merdivenlerle çıkılabilir. Sundurma ne işe yarar? Sundurmalar, inşa edilirken minimum bir kişinin sığabileceği genişlikte inşa edilirler. Sundurmalar paslanmaz metalden de yapılabileceği gibi ahşap, ferforje veya sade metalden de yapılabilir. Yine aynı şekilde farklı renklerde olabilir. Bu tercih sundurmayı yaptıracak kişiye kalmıştır.

Sundurma Ne İşe Yarar?

Sundurmanın yapılması birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydalardan biri de ısı yalıtımıdır. Cepheden cepheye değişmekle birlikte genel olarak yüzde altmış beş ila yetmiş yedi arasında ısının içeri alınmasını –ki biz buna absor be etmek diyoruz- sağlamaktadır. Sundurma ne işe yarar? Sundurmanın en büyük faydalarından biri de dışarıdan gelen kimyasal etkilere karşı korumasıdır. Ultra viyola diye tabir edilen ışınlardan da korumaktadır. Özellikle gün ışığının içeri girmesi sundurma ile mümkün hale gelecektir.

 

Piyasada sundurma üreten birçok firma bulmak mümkündür. Sundurmalar günlük hayatta karşı konulamaz bir ihtiyaç haline gelmiştir.

 

Sundurma Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin: 0216 487 00 61